Yeah but how much for 4?
Yeah but how much for 4?


Yeah but how much for 4?
Put your calculators away boys. Looks like the store discovered how math works.
Where is the midly infuriating part?
Presenting the pricing as if it represents a bulk discount when it doesn't.
The only reason to do this is to trick people who can't do multiplication into buying more.
It probably once did, but they relabeled it.
You can clearly see there is a sticker over the original price. It originally probably was a bulk deal that the store reduced to an all around deal.
You're over here bitching about people who can't do math and you can't even see.
I'd argue it's a nice thing to make the costs obvious for people who can't do multiplication.
Why is this downvoted. I had the same question and I was genuinely confused. Are we not allowed to ask questions :x
How to pay 8 £^2
Move to the planet No Bloke's Land
Math
Well 2 is between 1 and 6, 3 is between 2 and 4. So for 4 I’d say anywhere from 35 to 39 dollars. Which is, itself, a spread of 4 so you know it’s right.
I can't express the embarrassment I feel from how long it took me to understand this.
Not sure I still do
Math can be tricky
Yeah but how much for 4?
Wish I could tell you, buddy
Ok.... But is ££8 more expensive than £8?
Thats 8 square-pounds.
I got a square pound in my pants and I'm not even European.
4 for £33
How much for 5?
We haven't yet discovered the mathematics needed to answer that question
£ - 8£
£ £8
It was pointed out that the first price was higher originally. The funny thing is that in that case the price of four would be nice to know. With the given information it would be economically more efficient to buy two times two if you wanted four vs one times three and then an additional one.
£3... something?
Next Generation ™️ apparel teaches math 😄